Przystanek Ja

Terapia psychodynamiczna

Pracuję w konwencji psychodynamicznej. Jest to metoda odpowiednia do leczenia osób cierpiących z powodu:

  • trudności w relacjach interpersonalnych
  • zaburzeniach lękowych
  • zaburzeniach nastroju, depresyjnych
  • zaburzeniach osobowości
  • dolegliwości psychosomatycznych
  • braku satysfakcji z życia
  • zaburzeń jedzenia, snu

W swojej pracy kieruję się zasadami Kodeksu Etyczno-Zawodowego Psychologa Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Psychoterapia

Decyzja o podjęciu psychoterapii często poprzedzona jest długotrwałym cierpieniem z którym zmaga się pacjent.
Często pojawiają się objawy, które przeszkadzają, niepokoją, wzmagają poczucie lęku i utraty kontroli.
Spotkanie z psychoterapeutą to pierwszy krok w procesie osiągnięcia trwałej i satysfakcjonującej zmiany.
Warto świadomie wybrać kto w tej zmianie będzie nam towarzyszył. Trwała zmiana wymaga czasu.
W psychoterapii nie ma oceny ani przymusu. Jest natomiast świadomość, doświadczenie i kontakt.

W swojej pracy łączę wiedzę i doświadczenie z wielu dziedzin, a do pacjenta podchodzę holistycznie w sposób złożony, podążając za jego potrzebami, a przede wszystkim indywidualny. Psychoterapia jest jak podróż. Często potrzeba czasu, cierpliwości i odwagi żeby zaglądać w nieznane zakątki i poznać nieodkryte. Staram się z uwagą towarzyszyć swoim pacjentom. Najważniejszy jest dla mnie szacunek do drugiego człowieka oraz profesjonalizm.

Pracę terapeutyczną zwykle zaczynamy od określenia tego co chcemy zmienić, obszarów z których jesteśmy niezadowoleni, w których odczuwamy cierpienie lub brak satysfakcji. Diagnoza i określenie celu pracy to początkowy etap, na który składa się zwykle kilka pierwszych spotkań tzw. konsultacji (3-5 sesji). Podczas tych spotkań możliwe jest zwykle precyzyjne określenie nad czym będziemy pracować, ustalenie ram terapii, czasu czy częstotliwości.

Praca nad zmianą to często proces długotrwały, wymagający zgody na odkrywanie swoich obszarów, które sprawiają cierpienie, ból, wywołują objawy. Często napotykamy opór, który może się przejawiać w różny sposób. Rola terapeuty jest pomoc w pokonaniu oporu, zdolność do prowadzenia pacjenta przez ten trudny obszar pracy nad własną problematyką.

Zawsze staram się wspierać pacjentów w świadomym przeżywaniu swoich trudności, a znalezienie ich źródeł jest ważną częścią procesu psychoterapii. Następnie określenie możliwych i optymalnych sposobów poradzenia sobie z trudnościami co prowadzi do większej satysfakcji z życia, lepszych relacji z otoczeniem, poczuciem realnego wpływu na swoje życie. Trwała zmiana i uwolnienie się od cierpienia jest możliwy dzięki psychoterapii.

Psychoterapia to proces, w którym dzięki rozmowie psychoterapeuta poznaje świat pacjenta, pomaga zrozumieć świadome i nieświadome elementy rzeczywistości, a poprzez tworząca się relację terapeutyczną w atmosferze bezpieczeństwa, dyskrecji i zaufania wspiera pracę nad zadowalającą zmianą.

Ta strona używa plików COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Zgadzam się