Nostalgia czyli tęsknota za przeszłością

nostalgia
5 lutego 2017
Brak komentarzy

 

W życiu bywają takie chwile, kiedy wracamy myślami do czasów minionych i odczuwamy za nimi tęsknotę – mogą być to czasy beztroskiego dzieciństwa, wspomnienia wspólnych chwil z rodziną (np. obchodzonych razem świąt) czy inne, ważne dla nas momenty. Mogłoby się wydawać, że to słodko-gorzkie uczucie zatrzymuje nas w przeszłości, jednak ostatnie wyniki badań mówią o odwrotnym, pozytywnym efekcie nostalgii na nasze funkcjonowanie.

Badanie nostalgii

Zdaniem Constantine Sedikides, profesora psychologii społecznej i psychologii osobowości na Uniwersytecie Southhampton w Anglii, uczucie nostalgii poprawia nasz nastrój i prawdopodobnie również zdrowie psychiczne. Przyjrzyjmy się zatem badaniom z 2015 roku, które przeprowadził wraz ze swoim zespołem. W trakcie eksperymentu w grupie badanych sprowokowano doświadczenie zadumy poprzez odtworzenie sentymentalnych słów piosenki lub wspomnień. W efekcie badani zgłaszali większe poczucie własnej ciągłości. Czym jest poczucie własnej ciągłości? To doświadczenie swoich właściwości charakteru, doświadczeń, wspomnień jako niezmiennych na przestrzeni czasu. Innymi słowy, wiem, że 10 lat temu ja to byłem „ja”, a doświadczenia, które zebrałem w ciągu dotychczasowego życia należą do mnie, a nie do kogoś innego. Wracają co badania: poczucie własnej ciągłości było mierzone poprzez ustosunkowanie się osób badanych do stwierdzeń typu:
„czuję się połączony ze swoją przeszłością” czy „istotne aspekty mojej osobowości pozostają niezmienne na przestrzeni czasu”. Badani mieli określić, w jakim stopniu się z nimi zgadzają.

W innych badaniach wykazano, że nostalgia pogłębiała poczucie własnej ciągłości poprzez zwiększenie poczucia społecznego połączenia (czyli posiadanych więzi z innymi ludźmi). Można wyjaśnić to tym, że sentymentalne wspomnienia dotyczą zwykle bliskich nam osób, które z kolei mogą przypominać nam o sieci społecznego wsparcia , które rozciąga się na ludzi i również w czasie.

Badacze postanowili pójść dalej tym tropem i zaobserwowali, że poczucie własnej ciągłości przynosi poczucie witalności – energii życiowej.

Jak wyzwolić nostalgię?

Uczucie nostalgii można sobie zapewnić poprzez oglądanie fotografii, gotowanie danych potraw, dzielenie się historiami z innymi czy słuchanie sentymentalnej muzyki. Nostalgia jest uczuciem naturalnie doświadczanym nawet kilka razy w tygodniu. Mogą wywołać ją również bodźce sensoryczne, jak zapach, który kojarzy nam się na przykład z wypiekami babci.

Podsumowanie

Tim Wildschut, jeden ze współpracowników profesora Sedikidesa, nazywa nostalgię „psychologiczną reakcją odpornościową, która jest wyzwalana kiedy doświadczasz niewielkich wybojów na swojej drodze”. Podsumowując, jeśli doświadczasz trudności, wyciągnij album ze zdjęciami i spędź trochę czasu wspominając przyjemne zdarzenia z przeszłości.

Dodaj komentarz